حکم فقهی لعن و نفرین دشمنان اهل بیت

 

کارشناس فقهی آستان مقدس حضرت معصومه(س) در تبیین حکم فقهی لعن و نفرین دشمنان اهل بیت(ع) گفت: برائت از دشمنان اهل بیت(ع) باید در تمام طول سال الگوی زندگی یک مسلمان باشد.

 

 

 

 

 

 حجت الاسلام والمسلمین افتخاری، کارشناس فقهی آستان مقدس حضرت معصومه(س) در شبستان امام خمینی(ره) با اشاره به این که تولی و تبری از اصول و فروع دین بوده و به معنای دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خداوند است، گفت: امام رضا(ع) در یک حدیث نورانی در این زمینه می فرمایند«كَمالُ الدّينِ وِلايَتُنا وَالبَراءَةُ مِن عَدُوِّنا»كمال دين، در ولايت ما و بيزاري از دشمنان ماست.

وی افزود: همچنین امام سجاد(ع) در یک حدیث نورانی می فرمایند«مَن اَحبَّ اَعداءَنا فَقَد عادانا وَ نَحنُ مِنهُ بَراءٌ واللهُ عزَّ وجلَّ مِنهُ بَريءٌ» یعنی کسي که دشمنان ما را دوست بدارد با ما دشمني کرده و ما از او بيزاريم و خداوند متعال نيز از او بيزار است.

کارشناس فقهی آستان مقدس حضرت معصومه(س) تصریح کرد: با توجه به احادیث بیان شده اهمیت تولی و تبری به خوبی آشکار می شود و تولی و تبری به این معنا نیست که انسان ظاهر از دشمنان خدا و دشمنان اهل بیت(ع) بیزار باشد بلکه این بیزاری باید در قلب ما و رفتار ما نمود داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین افتخاری ادامه داد: کسی که در عمل به اصل تولی و تبری پایبند است خط خود را از خط دشمنان جدا کرده، قلبا به آنها میل نداشته و سیره عملی او با دشمنان کاملا متفاوت است و فقط بر اساس سیره عملی اهل بیت(ع) عمل می کند؛ بنابراین کسانی که در ظاهر ادعای تولی و تبری دارند ولی عملا در خط و مشی دشمنان اهل بیت(ع) حر کت می کنند به این اصل از اصول دین معقتد نیستند.

وی افزود: تولی و تبری در دو بعد لفظی و عملی قابل تفکیک است و بعد لفظی تبری شامل برائت از دشمنان و لعن و نفرین آنها می شود.
استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: در روایت ها بر لعن دشمنان اهل بیت(ع) و قاتلان امام حسین(ع)، لعن منافقان پنهان در جامعه، و بر لعن و نفرین بدعت گذاران در دین تأکید شده است.

حجت الاسلام والمسلمین افتخاری ادامه داد: لعن و نفرین دشمنان اهل بیت(ع) تنها محدود به ماه محرم نیست بلکه در تمامی ایام سال این لعن و نفرین و برائت باید الگوی عملی زندگی یک مسلمان باشد.

وی با اشاره به حکم فقهی و لعن و نفرین بیجا، یادآورشد: لعن و نفرین بیجا به خود انسان بر می گردد و انسان حق ندارد که شیعه و دوستدار اهل بیت(ع) به ویژه فرزندان خود را مورد لعن و نفرین قرار دهد.

منبع: خبرگزاری رسا

اشتراک گذاری این مطلب!
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.
عبارت امنیتی فوق را بازنویسی نمائید. (غیرحساس به حروف کوچک و بزرگ)